1. Home>
  2. Nieuws & inspiratie>
  3. Afwezigheden>
Verzuim 2025

Verzuim in 2025: trend blijft stijgend

Ondanks een daling van kort- en middellang verzuim in 2025, blijft het ziekteverzuim in België hoog. Nog steeds gaan meer dan één op de tien werkdagen verloren door ziekte. De algemene trend is al jarenlang stijgend. Ziekteverzuim kost ondertussen al meer dan 1600 euro per werknemer. Dat blijkt uit ons nieuwste Ziekteverzuimrapport 2025, gebaseerd op de loondata van meer dan één miljoen werknemers bij 37.000 werkgevers in de Belgische privésector.

    Meer dan 10% van de werkdagen verloren

    Na een stijging in 2024 zijn kort- en middellang verzuim in 2025 opnieuw gedaald. Langverzuim nam echter toe: in totaal ging er in 2025 10,20% van de werkdagen verloren door ziekte. Die psychologische grens bereikten we voor het eerst in 2024 (toen was het 10,27%).

    Dezelfde evolutie zien we logischerwijze bij het percentage verzuimers. In 2025 was 30% van de Belgische werknemers geen enkele dag afwezig wegens ziekte. Dat is een heel lichte verbetering: zowel het percentage kortverzuimers als het percentage middellange verzuimers is gedaald, terwijl het percentage langverzuimers toenam.

     

    Stijgende trend

    De verzuimtrend stijgt al jaren. Sinds 2018 nam het verzuimpercentage (ziektedagen) toe in alle categorieën.

    • Kortverzuim (< 1 maand): +15,05%
    • Middellang verzuim (> 1 maand < 1 jaar): +20,08%
    • Langverzuim (> 1 jaar): +26,80%

        Uiteraard zijn de verzuimcijfers niet overal even hoog. Er zijn verschillen volgens provincie, statuut, leeftijd, sector en bedrijfsgrootte. Uitgebreide cijfers vind je in ons Ziekteverzuimrapport 2025.

         

        Ziekteverzuim kost meer dan 1600 euro per werknemer

        Verzuim is duur: in 2025 kostte kortdurend ziekteverzuim (minder dan 30 dagen) in België naar schatting 1608,81 euro per voltijdse werknemer (vte), exclusief patronale bijdrage. Niet per verzuimer, maar per werknemer. Voor een organisatie met 100 werknemers lopen de kosten dus op tot meer dan 160.000 euro. Dat gaat bovendien enkel over directe kosten: de niet-gepresteerde werkuren.

        De nieuwe solidariteitsbijdrage zal ook de directe kosten voor middellang verzuim doen toenemen. Bedrijven met minstens 50 werknemers betalen een bijdrage van 30% op de ziekte- en invaliditeitsuitkering in de tweede en derde maand arbeidsongeschiktheid. De bijdrage kan oplopen tot zo’n 1700 euro voor twee maanden; vanaf 2027 zou ze bovendien ook gelden voor de vierde en vijfde maand arbeidsongeschiktheid.
         

        Preventie wordt nóg belangrijker

        Er is ook goed nieuws: er is iets aan te doen. Een goed verzuimbeleid werkt proactief en reactief en heeft heel wat positieve neveneffecten op bijvoorbeeld welzijn en motivatie. Bovendien is zo’n verzuimbeleid vanaf dit jaar verplicht.

          Nood aan inzicht?

          In ons Ziekteverzuimrapport 2025 vind je gedetailleerde cijfers over ziekteverzuim in België. Daarnaast geven we heel wat concrete hulpmiddelen om te beginnen met een goed verzuimbeleid – of om je verzuimbeleid sterker voort te zetten.

            Naar het Ziekteverzuimrapport 2025
            Katleen Jacobs

            Katleen Jacobs

            Business Unit Manager Legal Consultancy