1. Home>
  2. SD Worx>
  3. SD Worx persruimte>

Aanwervingsplannen bij kmo’s blijven laag tot eind juni

Enkel Brussel herstelt zich: een op drie kmo’s wil aanwerven, slechts een op tien plant ontslag

HR

De aanwervingsintenties bij Belgische kmo’s blijven tot eind juni laag, maar de ontslagplannen dalen in de drie regio’s. Zo blijkt uit de SD Worx kmo-job barometer. Uit de bevraging van 627 kmo’s in maart 2026 blijkt dat 14% van plan is om in het komende kwartaal medewerkers te ontslaan, wat een duidelijke verbetering is tegenover het vorige kwartaal. Brussel vormt een opvallende uitzondering in positief opzicht: daar heeft slechts een op tien ontslagplannen én een op drie kmo’s wil opnieuw aanwerven – de beste balans van alle regio’s. In Vlaanderen stijgen de aanwervingsintenties tot 29%. Kmo’s in Industrie en productie, ICT en software en transport en opslag gaan het meest aanwerven in dit tweede kwartaal.

SD Worx volgt deze evoluties al jaren op de voet. Sinds 2010 peilt de SD Worx kwartaal kmo-jobbarometer driemaandelijks naar de rekruteringsintenties van kmo’s. Sinds midden 2017 brengt de barometer ook de ontslagintenties voor het komende kwartaal in kaart.

    Rekruteringsplannen blijven op laag niveau

    De aanwervingsbereidheid van Belgische kmo’s (tot 250 werknemers) blijft historisch laag: slechts 27% wil in het tweede kwartaal van 2026 personeel aantrekken. Ten opzichte van maart vorig jaar is er geen verbetering. Dit geldt vooral voor Vlaanderen en Wallonië, terwijl Brussel als enige regio opnieuw een overtuigend herstel laat optekenen.

    • Vlaanderen: In Vlaanderen stijgen de aanwervingsintenties tot 29%, een lichte verbetering t.o.v. het dieptepunt in december, toen slechts 26% aanwervingsplannen had.

      - Oost‑Vlaanderen: 32% (tegenover 29% in maart vorig jaar) 

      - Antwerpen: 30% (tegenover 25% maart vorig jaar) 

      - Limburg: 28% (tegenover 26% vorig kwartaal en 20% vorig jaar)

      - West‑Vlaanderen: 26% (lager dan 33% vorig jaar, maar stijgend versus het vorige kwartaal)

      - Vlaams‑Brabant: laagste score met 25% (sterke daling t.o.v. 35% vorig kwartaal en 43% een jaar geleden) 

    • Wallonië: De Waalse aanwervingsintenties dalen scherp tot 22%, een voortzetting van de neerwaartse trend sinds december (32%), september 2025 (39%) en juni 2025 (43%). Het niveau ligt onder dat van maart 2025, toen het 25% was.
    • Brussel vormt de positieve uitzondering: 34% van de kmo’s wil aanwerven. Dat is hoger dan het herstel van vorig kwartaal (32%), beter dan maart 2025 (27%) en dubbel zo hoog als in september 2025 (17%). Brussel is -samen met Limburg- daarmee de enige regio waar zowel kwartaal‑ als jaar‑op‑jaar‑groei zichtbaar is.

      “De top drie sectoren met de hoogste aanwervingsintenties bij kmo zijn Industrie en productie (42%), ICT en software (39%) gevolgd door transport en opslag (33%), die wel wat knelpuntberoepen tellen. Bij kmo’s in bouw en infrastructuur zijn de plannen beperkt tot slechts 18%”

        Ontslagplannen dalen overal – voorzichtig positief signaal

        De ontslagintenties nemen in alle regio’s af, een eerste positief signaal voor het tweede kwartaal.

        • Brussel: Brussel noteert de sterkste daling: slechts 10% plant een ontslag, terwijl dit vorig kwartaal nog 25% was – het hoogste cijfer sinds 2017. Ook vergeleken met maart 2025 (15%) is dit een duidelijke verbetering.
        • Vlaanderen: Ook in Vlaanderen dalen de ontslagplannen tot 15%, tegenover 21% vorig kwartaal. Binnen de provincies zijn er verschillen:
          • Hoogste ontslagintenties: West‑Vlaanderen (18%), Oost‑Vlaanderen (17%), Limburg (16%)
          • Laagste: Antwerpen en Vlaams‑Brabant (beide 11%)
        • Wallonië: In Wallonië lagen de ontslagplannen sinds juni 2024 opvallend laag, maar sinds maart 2025 was opnieuw een stijgende trend merkbaar. Nu dalen ze licht van 16% naar 15%.
            In Vlaanderen zien we opnieuw een lichte stijging van de aanwervingsintenties na het dieptepunt van vorig kwartaal. Meer kmo’s verwachten extra werk in het tweede kwartaal, namelijk 25% van de Vlaamse kmo’s en 33% van de Brusselse kmo’s. De ontslagintenties zijn ook verbeterd. In Brussel lijkt het herstel zich duidelijk door te zetten, ook qua aanwervingsintenties, al voor het tweede kwartaal op rij
            Annelies Rottiers

            Annelies Rottiers

            Regiodirecteur Vlaanderen

            SD Worx

            “De sectoren met de hoogste ontslagintenties bij kmo zijn ‘bouw en infrastructuur’ (19%) en de ‘consultancy, marketing en uitzendarbeid (18%). De laagste ontslagplannen constateert SD Worx bij kmo’s in ‘kunst en recreatie’ (5%) en ‘retail’ (9%).“

              De aanhoudende economische onzekerheid weegt op de aanwervingsintenties. Kmo’s blijven voorzichtig ondanks licht herstel.De SD Worx-kmo‑barometer voor het tweede kwartaal van 2026 schetst een voorzichtig gemengd beeld: hoewel de ontslagplannen in alle regio’s dalen, blijven de aanwervingsintenties bij kmo’s op het laagste niveau in jaren. Enkel in Brussel zet een duidelijk herstel door, met één op drie kmo’s die opnieuw wil aanwerven”, concludeert Annelies Rottiers van SD Worx.

                Over de driemaandelijkse kmo-studie

                In de driemaandelijkse tewerkstellingsprognose van SD Worx zijn voor de 64e keer een voor België representatief aantal kmo's bevraagd naar hun verwachtingen over tewerkstelling. Hieraan namen 627 bedrijven van 1 - 250 werknemersdeel tussen 2 en 22 maart 2026. De respondenten zijn vooral bedrijfsleiders (65%) of verantwoordelijken personeelszaken (14%) en 11% administratieve medewerkers. Het betreft een online bevraging van de kmo’s in België aan de hand van een representatieve steekproef waarbij het onderzoeksbureau DataD.be de respondenten via e-mail aanspreekt. De studie wordt ieder kwartaal herhaald. Er wordt gewogen volgens regio en organisatiegrootte in functie van de populatie van kmo’s. De resultaten zijn representatief voor alle kmo’s in België. De wegingen zijn nooit groter dan 2,5 (voor Vlaanderen is dit zelfs lager dan 2). Voor de volledige steekproef van 627 kmo’s bedraagt de foutenmarge 3,91% (betrouwbaarheidsinterval van 95%).

                  Over SD Worx

                  SD Worx gelooft dat succes begint bij mensen. Gedreven medewerkers bouwen niet alleen een bloeiende organisatie uit, ze dragen ook maatschappelijk bij. Samen met zijn klanten stimuleert SD Worx een succesvol personeelsbeleid met voordelen voor werk, privéleven en maatschappij.

                  Als vertrouwde toonaangevende Europese leverancier voor HR- en payrolloplossingen voor alle organisaties en medewerkers levert SD Worx software, diensten en expertise op het vlak van payroll & reward, human capital management en workforce management. SD Worx is stevig verankerd in heel Europa en neemt al acht decennia het voortouw om samen met zijn klanten – grote en kleinere werkgevers – het engagement van werknemers te stimuleren en zo succes te verzekeren in de kern van hun organisaties.

                  Zo’n 105.000 kleinere en grote organisaties in heel Europa vertrouwen op SD Worx. De 10.000 medewerkers zijn actief in 27 landen. SD Worx berekent de lonen van ongeveer 6 miljoen medewerkers en behoort wereldwijd tot de top vijf. In 2025 realiseerde het een omzet van 1,307 miljard euro.

                   

                  Meer info op www.sdworx.com / Volg ons via LinkedIn

                  Perscontact

                  Eva de Schryver
                  Eva De SchryverPR Manager+32 (0)496 02 67 08