“Het tweede kwartaal belooft beterschap, aangezien ons startersservice in april 50% meer startende werkgevers telt, in vergelijking met vorig jaar. Onze startersadviseurs voeren nu meer infogesprekken; ondernemers willen zich goed voorbereiden, maar twijfelen langer over deze belangrijke stap door Covid,” stelt Jo Demeulemeester verantwoordelijke van SD Worx: “De inhaalbeweging startte in maart, maar was toen nog niet sterk genoeg om een positief eerste kwartaal neer te zetten. Normaalgezien zien we elk jaar in het eerste kwartaal een verdere stijging, maar dit is het eerste jaar waarbij het totale aantal nieuwe werkgevers met steun lager ligt dan eind vorig jaar (vierde kwartaal 20). Door de aanhoudende Corona-crisis voelen meer ondernemers financiële onzekerheid. Wie handen te kort komt, kan naast een contract in vast dienstverband, ook starten met interim of freelance helpende handen.“
Verschil in aantal startende werkgevers (met steun eerste aanwerving) in 2021 tov dezelfde maand vorig jaar
januari | februari | maart | april |
-15 % | -16 % | + 16 % | +54 % |
Bron: SD Worx starterservice 2021
“In het eerste kwartaal 2021 zagen we niet de normale ‘natuurlijke aangroei’ van ondernemers die het aandurven hun eerste werknemer aan te werven: de sluiting van de horeca speelt hier zeker een rol. Het kantelpunt voor de eerste werknemer ligt gemiddeld op anderhalf jaar, maar het varieert per sector.” Jo Demeulemeester SD Worx
Bron SD Worx: starterservice 2021
Bron: SD Worx 2021
In het tweede kwartaal van 2020 valt de evolutie terug tot op het niveau van voor oktober 2019. Ook begin 2021 is er een terugval.
Joeri De Pooter van Dakwerken DP uit Grobendonk heeft in april 2021 zijn eerste medewerker Seth aangeworven. Hij startte 5 jaar geleden in bijberoep. Hij getuigt: “Ondertussen ben ik nu al twee jaar actief als dakwerker in hoofdberoep. Het kantelpunt kwam voor mij ook ongeveer na ongeveer anderhalf jaar. Er was gewoon teveel werk. Op een bepaald moment vallen er verschillende projecten tegelijkertijd. Ik wilde de duur van de werken verkorten om tijdig aan het volgende project te beginnen.” De rekrutering ging niet vanzelf. Joeri vervolgt: “Ik heb toch even moeten zoeken, maar uiteindelijk heb ik in mijn kennissenkring een geschoolde schoolverlater gevonden en dat werkt heel goed. Gelukkig maar! In begin van de coronacrisis was het even wat stiller, maar dat heeft niet zo lang geduurd. De klanten hopen eigenlijk dat je de volgende maand al aan hun project kan aan beginnen.”
Danny De Pourcq, Sales Director Xerius: “De coronacrisis heeft alles behalve een rem gezet op het aantal startende ondernemers. We zien in 2020 dat het aantal starters in de lift zit. Net als het aantal zelfstandigen dat zijn of haar bijberoep inruilde voor een carrière als zelfstandige in hoofdberoep. De voorspelde golf van faillissementen blijft voorlopig ook uit.”
De cijfers zijn gebaseerd op de laatste loonsgegevens van de grootste loonberekenaar van België, die de lonen van meer dan één derde van alle werknemers in België berekent.